Ptáme se firem

Adriana Dergam, ředitelka  korporátní komunikace a udržitelného podnikání Vodafone se v rubrice 5 x 2 ptá Pavla Šumery, jednatele a ředitele firmy Hennlich. „Nejdřív mě zaujala společnost Hennlich a pak mě nadchnul příběh, strategie a důslednost jejího zakladatele, Pavla Šumery. Mimo mezinárodní korporace a hlavní město dokázal vybudovat odpovědnou firmu, od které se máme co učit". 

AD: Proč vy a odpovědné podnikání?

PŠ: Naše firma s téměř 100letou tradicí fungovala na principech odpovědného chování v době, kdy se o tomto tématu ještě ani nehovořilo. Pro mě tak bylo a je naprosto přirozené na tuto tradici navazovat a společensky odpovědné chování ve firmě dále rozvíjet a prohlubovat. 

 

AD: Dvě nejdůležitější věci, které  podle Vás ovlivní CSR v příštích 5 letech?

PŠ: Určitě to budou globální změny klimatu a reakce firem i celé společnosti na tento vývoj. Dále to bude vývoj různých norem a případných omezení v oblasti ochrany životního prostředí.

 

AD: Který CSR úspěch jste si připsal? 

PŠ: Jako asi první malá a střední firma v Ústeckém kraji jsme před čtyřmi lety založili vlastní HENNLICH Baby Club pro děti našich zaměstnankyň a zaměstnanců. Jsem pyšný, že se nám ho stále daří rozvíjet a inspirujeme tím další a další firmy.

 

AD: Jaký odpovědný produkt máte v kanceláři?

PŠ: Kancelář mám v zimě vytápěnou a v zimě chlazenou pomocí kapilárních rohoží, což je nízkoteplotní a ekologický systém. Zdrojem tepla a chladu jsou tepelná čerpadla, která získávají energii ze země. Tento systém je zcela ekologický, ale také ekonomický.

 

AD: Podle čeho si vybíráte výrobek nebo službu?

PŠ: Rozhoduji se podle dvou základních kritérií. Prvním je optimální poměr výkon/cena. Druhým a pro mě stejně důležitým je, aby byl u výrobku co nejmenší dopad na životní prostředí. A příklad? Mým velkým a dlouholetým koníčkem je motokros, který se dá jen obtížně označit za sport, který nezatěžuje životní prostředí. Za určitých podmínek je to ale možné. Proto jsem si jako první v Česku pořídil skutečnou závodní motokrosovou elektromotorku. 

 

Ptáme se firem

Pavel Šumera 

Před 25 lety založil v Litoměřicích společnost HENNLICH, jejíž tradice navazovala na stejnojmennou prvorepublikovou firmu. HENNLICH se zabývá dodávkami komponentů a zařízení pro průmysl a vlastní výrobou průmyslových zařízení. Pavel Šumera začínal sám v bytě paneláku, kde postupně firmu se svými spolupracovníky rozvíjel. Dnes má firma na 250 zaměstnanců a spolupracovníků a patří k významným dodavatelům pro český průmysl.

12345

TOP OF 2020 podporují: