příběhy firem

Pomocné tlapky

Jsou partnerství, která trvají. Mezi taková patří partnerství člověka a jeho psa. A třeba také Kooperativy a obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky, která se zabývá výcvikem asistenčních psů pro lidi s tělesným a kombinovaným postižením. Trvá už dvanáct let.

příběhy firem

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky vznikla v roce 2001. A už o dva roky později získala pro své hlavní poslání - je jím chov, předvýchovou a výcvik asistenčních psů - partnera s až psí věrností. "S Pomocnými tlapkami spolupracujeme od roku 2003. Za tu dobu jsme společnosti poslali finanční prostředky na výcvik 15 asistenčních psů," říká Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa. 


Pro informaci - hodnota výcviku jednoho asistenčního psa činí zhruba 240 tisíc korun.

Pomocnice a kamarádka Heidy

Jednou z těch, která už asistenčního psa má, je Adéla Sikorová, která je sama upoutána na invalidní vozík. Na webu Pomocných tlapek pravidelně sdílí, jak se její život proměnil poté, co dostala svou Heidy.

"Dneska už si neumím představit, že bych ji neměla. Když jsem si ji přivezla, byl už semestr v plném proudu, takže pro ni začátky se mnou byly takové hození do vody, které zvládla skvěle. Chození do školy zvládala hned od začátku jako profík, sotva jsme se usadili na přednášce, lehla vedle vozíku a spala, dokud jsem neodbrzdila vozík. To hned věděla, že se někam jde. Od začátku jsem ji brala sebou téměř všude," svěřila se Sikorová. 

Heidy umí své paničce podat všechno, co nechtít upadne na zem, včetně třeba zabalených potravin. "Když jdeme ven, otevře dveře - a taky je za námi zavře. Když přijdeme zvenku, pomůže mi svléknout bundu i boty, umí sundat ponožky i kalhoty. Tímto druhem asistence mi Heidy z velké části dokáže nahradit lidské asistenty, nemusím říkat nikomu v okolí, aby mi podal mobil, který mi spadl, nebo aby mi pomohl stáhnout úzké rukávy bundy. Dám povel Heidy, která to s radostí a nadšením udělá," zapsala si Sikorová. 

Přiznává, že i psychicky je pro ní fenka velkou oporou. "Pomáhá mi, že vím, že nejsem tolik závislá na svém okolí a nemusím pořád někoho o něco žádat. Vím, že mi pomůže Heidy, kterou to naplňuje a baví. I má rodina je klidnější, když ví, že mám spolehlivého čtyřnohého pomocníka, respektive pomocnici."

Dva roky výcviku

Výcvik asistenčního psa přitom není nic snadného. Trvá minimálně 18 měsíců, v průměru to však bývá 22 měsíců. 

Společnost zakoupí štěně s průkazem původu (Pomocné tlapky cvičí pouze retrievery, u kterých největší předpoklad vhodné povahy a pracovních schopností psa). 

Štěně je svěřeno do rukou adoptivní rodiny, která dle pokynů Pomocných tlapek štěně vychovává. Veškeré náklady spojené s výchovou psa jdou na vrub společnosti, aby byla zaručena kvalitní strava a veterinární péče o svěřence. Vychovatel je povinen podávat měsíční zprávu o průběhu výchovy, konzultovat veškeré problémy nebo komplikace při výchově. Pravidelně se zúčastňuje setkání vychovatelů. 

Po dovršení pohlavní dospělosti (u fen okolo dvanáctého měsíce, u psů kolem patnáctého měsíce) se štěně stěhuje do domácnosti cvičitele. Ten v rámci testovacího měsíce musí ověřit vlohy psa, jeho povahové rysy a také absolvovat veškeré veterinární testy potřebné k zařazení do plného výcviku. Po této měsíční zkoušce je pes zařazen do speciálního výcviku. 

První dva měsíce speciálního výcviku jsou všichni psi cvičeni stejně. Výcvik se zaměřuje především na rozvoj aportu všech předmětů a rozcvičení speciálních povelů. 

Po třech měsících od začátku výcviku se projeví schopnosti psa a vytipuje se z čekajících klientů, ke kterému pravděpodobně bude přidělen. Dbá se na schopnost vykonávat požadované cviky, ale také na temperament čtyřnohého pomocníka a životní styl budoucího páníčka. 

Následně proběhne první setkání psa s vytipovaným klientem. Pokud toto setkání dopadne dobře, od této doby se pes již cvičí pro konkrétního klienta- přesně dle jeho požadavků. 

Konečná fáze trvá 3-4 měsíce, klient spolu se psem ve výcvikovém středisku absolvuje secvičování na neutrální půdě ve bezbariérovém domě Exodus. Procvičují se správné povely, nácvik péče o psa, proškolení ve zdravovědě a další potřebné vědomosti pro soužití s asistenčním psem. Po ukončení pes a klient absolvují test přístupu do veřejných prostor, test dovedností psa a veterinární předávací prohlídku. Poté si nový majitel psa odváží do místa bydliště, kde probíhá druhá část "secvičování", stále pod dohledem trenéra. 

Klient je s Pomocnými tlapkami neustále ve spojení, má možnost dle potřeby požádat o docvičení povelů a řešení případných problémů. Každoročně se pro klienty koná rekondiční setkání držitelů asistenčních psů.

 

Článek vznikl s využitím materiálů o. p. s. Pomocné tlapky


 

Předchozí1...2021222324...40Další

Projekt podporují: