příběhy firem

Ostrá zkouška pro týmy Laboratoře Nadace Vodafone

Týdny se na tuto chvíli intenzivně připravovaly, ladily každý slide prezentace i každé slovo. Na oslovení investorů měly týmy totiž jen 7 minut. A navíc v angličtině. 

Program Laboratoř Nadace Vodafone podporuje projekty, které spojují technologie se sociálními inovacemi a pomáhají tak určité komunitě zlepšit život.

 

V zimě odstartovala inkubační fáze, na jaře porota vybrala 5 týmů do akcelerace, které dostaly každý 150 000 Kč. Šanci pokračovat dál ale měly i ostatní, i když bez finanční pomoci. A tak se na konci června investorům představilo hned sedm týmů se svými projekty.

 

„Před pěti měsíci byly týmy ve stavu nápadu a trochu i improvizace. Viděli jsme to i na prezentacích. Od té doby udělali všichni ohromný kus práce a teď hledají investory, aby ten jejich nápad, který už funguje nebo začíná být službou nebo produktem, byl udržitelný," říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

 

První řadu zaplněné místnosti v centrále Vodafone v pražských Stodůlkách obsadili investoři. S notýskem a tužkou v ruce detailně sledovali výkony jednotlivých prezentujících. Zkoumavé pohledy se následně proměnily v jejich přesně formulované otázky - na konkurenci i na byznys plán. Kritika směřovala například k malé využitelnosti produktu. Zazněla ale i slova obdivu. „Váš projekt se mi moc líbí," ocenil jeden z přítomných.

 

Prezentované projekty se týkaly různorodých oblastí. Tým Improveo vytváří gamifikovaný nástroj na lepší zapojení zaměstnanců do firmy. Creativity je zase online platforma, která lidem pomáhá být víc flexibilní na jejich nových pozicích a ADAM chce firmám pomoci s umísťováním lidí na vhodné pozice podle jejich věku, schopností a zkušeností.

 

„Chceme koncept age managementu dostat do digitálního prostoru. ADAM dokáže vytvářet profesní profily lidem, kteří hledají práci nebo nové uplatnění," doplňuje Jan Dobeš, člen týmu.

 

Z oblasti eHealth je pak AdiQuit - tedy aplikace, která mobilní telefon promění v terapeuta. „Není těžké přestat kouřit, ale těžké je vydržet nekouřit. A s tím kuřákům pomůže aplikace AdiQuit na jejímž vývoji pracujeme," představuje svůj projekt adiktolog Adam Kulhánek, který má ze své terapeutické praxe mnoho zkušeností.

 

AdiQuit spolu s dalším projektem - cestovatelským průvodcem pro neslyšící - Deaf Travel navíc uspěly i v akceleračním programu platformy StartupYard.

 

„Naše platforma Deaf Travel bude první svého druhu na světě, " říká neslyšící podnikatel Jan Wirth a dodává, že aktuálně jednají se dvěma investory.

Kromě zdraví, cestování či zaměstnanosti projekty Laboratoře řeší třeba konflikty nebo osobní štěstí. APCOD je český mediátor, tedy online nástroj pro mimosoudní řešení sporů, primárně rozvodů a aplikace Blooming women má ženám pomoci zvládat složité životní situace.

 

„Základem je princip 101 cílů a přání, kterými jsem si osobně prošla a chtěla to zjednodušit pro ostatní. Chci naučit ženy přát si a své cíle si plnit," říká Lenka Jiráčková z Blooming women.

 

Týmy svůj prostor na prezentaci dostaly. Teď mají investoři svůj čas na to, rozmyslet se, koho podpoří. 

 

12345...25Další

TOP OF 2019 podporují: